Studiowanie w Norwegii

studiowanie w norwegii

Czy warto, jak to wygląda?

Studiowanie w Norwegii to nie lada wyzwanie i na pierwszy rzut oka wydaje się nierealne, ale czy jest niemożliwe? Oczywiście, że jest możliwe. Przyjrzyjmy się zatem na jakich warunkach oraz jak to tak naprawdę wygląda w praktyce?

Norwegia oferuje co do zasady bezpłatne kształcenie na rozmieszczonych w całym kraju uczelniach wyższych.

Studia w Norwegii - Dlaczego warto?

Dlaczego warto podjąć studia w Norwegii? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednakże składa się na nią wiele pozytywnych aspektów. Jednym z głównych jest to, że studia w Norwegii dają wiele wymiernych możliwości i korzyści. Jakich? Po pierwsze studenci studiujący w Norwegii pochodzą z całego świata. Co jest zatem tego zaletą? Otóż to, że językiem jakim komunikują się między sobą jest język angielski. A to z kolei powoduje, iż osoba studiująca w kraju fiordów, chcąc nie chcąc będzie posługiwała się biegle językiem angielskim. Tutaj ogromne korzyści rysują się same, gdyż osoba ta będzie robiła to w sposób bardzo naturalny. Nie ma przecież lepszej formy nauki, niż nauka w praktyce. Zauważmy bardzo ważne zjawisko, jakie da się zaobserwować już po pierwszym kontakcie obcokrajowca z Norwegiem. Co zrobi nasz kolega z Północy, gdy zauważy że nie mówimy po norwesku? Od razu automatycznie przestawi się na angielski i właśnie w tym języku będzie prowadził z nami konwersację. Dziwne? Nie dla Norwegów. Tutaj każdy zna angielski na poziomie, o którym my Polacy możemy sobie jedynie pomarzyć. Zatem studia w Norwegii stanowią świetną bazę językową, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

studiowanie w norwegii

Jak wygląda system nauki oraz szkolnictwa wyższego

System nauki i szkolnictwa wyższego w Norwegii – czy jest podobny do polskiego, a może wygląda całkowicie inaczej? Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o możliwości studiowania w Norwegii? Dlaczego, gdyż był to kraj, który bardziej kojarzył się z turystyką, niż ze zgłębianiem wiedzy. Ponadto w kraju znajdowało się zaledwie kilka uczelni wyższych, które niekoniecznie reklamowały się za granicą. Powodowało to, iż obcokrajowcy nie interesowali się studiowaniem w Norwegii. Jednakże przez ostatnie dziesięciolecie sprawa zaczęła przybierać inne obroty. Norwegia stała się krajem, którego władze zaczęły stawiać jako priorytet internacjonalizację szkolnictwa. Jakie są tego skutki – Norwegia otworzyła się szerzej także na studentów zagranicznych oferując im szereg różnych uczelni. Obecnie Norwegia oferuje studiowanie na uniwersytetach, koledżach, uczelniach prawnych, policyjnych i wojskowych, jak również artystycznych.

Ale to nie wszystko, istnieją także prywatne szkoły wyższe, które podobnie jak uczelnie państwowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Polacy to dość spora grupa obcokrajowców, która studiuje w Norwegii, a jej grono z roku na rok się zwiększa.

Wyszukiwarka prezentująca uczelnie zarówno państwowe jak i prywatne dostępna jest na stronie Study in Norway

Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu

Studencki wyjazd do Norwegii, to szereg przygotowań. Jedną z kluczowych rzeczy, o jaką trzeba się zatroszczyć jest to, iż należy wystąpić o potwierdzenie studenckiego prawa do pobytu w Norwegii. Dlaczego? Trzeba bowiem wiedzieć, że na terenie Królestwa Norwegii można przebywać bez pozwolenia nie dłużej niż 90 dni. Zatem aby uzyskać takie potwierdzenie należy zgłosić się do Ambasady Norwegii w Polsce lub też odwiedzić biuro ds. imigracji w mieście, w którym zamierza się studiować. To co będzie potrzebne, to dowód osobisty lub paszport, zdjęcie paszportowe, ponadto dokumenty poświadczające przyjęcie na studia, jak również ubezpieczenie zdrowotne. To, co jest niezwykle ważnym aspektem w tej sprawie to to, iż należy przedstawić także poświadczenie, iż dysponujemy odpowiednimi środkami do tego, by móc utrzymać się w Norwegii. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie UDI – Norweskiego Urzędu ds. imigracji.

Dodatkowo warto dowiedzieć się bardziej szczegółowo o obowiązkach meldunkowych na stronie Nowicjusz w Norwegii - Ny i Norge.

University of South-Eastern Norway