Stopnie akademickie, terminy, niezbędne dokumenty i formalności
Rekrutacja na studia w Norwegii nie jest zbytnio skomplikowana, trzeba jedynie trzymać się poszczególnych kroków. Od czego zacząć? Wyszukujemy interesującą nas uczelnię, kierunek oraz formę kształcenia. Następnym krokiem jest zazwyczaj rejestracja za pośrednictwem internetu, zaś kolejnym dostarczenie niezbędnej dokumentacji. Rekrutacja studentów zagranicznych dokonywana jest przez poszczególne uczelnie. Państwowym urzędem, który ustala generalne warunki przyjęcia na studia w Norwegii jest Norweska Agencja Zapewniania Jakości w Edukacji – NOKUT.
Stopnie akademickie
Studia w Norwegii możemy realizować na różnych stopniach akademickich. Pierwszym z nich są studia I stopnia, które trwają 3 lata. Są to studia licencjackie, po ukończeniu których uzyskujemy tytuł licencjata – tzw. bachelor. Uzupełnieniem studiów licencjackich są studia II stopnia, które pozwalają uzyskać tytuł magistra – tzw. master. Są to przeważnie dwuletnie studia. Istnieje także możliwość, aby studiować w Norwegii na 5 letnich studiach magisterskich – tzw. one-tier masters degrees. Kolejną możliwością kształcenia w Norwegii są 6 letnie studia zawodowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się ponadto 4 letnie studia licencjackie w szkołach nauczycielskich, artystycznych i muzycznych.
Studia doktoranckie to dodatkowe 3 lata nauki, do upływie których uzyskujemy tytuł doktora – tzw. doktor.
Kto może podjąć studia w Norwegii?
Co do zasady, rozpocząć studia w Norwegii może każda osoba, która posiada zdaną maturę. Fakt ten dokumentuje nam świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, technikum lub liceum zawodowego. Kolejnym warunkiem będzie spełnienie wymagań językowych. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na tzw. liście GSU.
Dokumenty potrzebne do studiowania w Norwegii
Przy rekrutacji na studia w Norwegii uczelnie będą wymagały od nas przetłumaczonego na j. angielski lub norweski świadectwa dojrzałości, kopii dowodu osobistego lub paszportu, wniosku o przyjęcie na studia oraz kilku zdjęć dowodowych.
Terminy czyli do kiedy trzeba składać wymagane dokumenty?
Składanie dokumentów do rozpoczęcia studiów w Norwegii od semestru zimowego odbywa się przez miesiąc od początku lutego do marca. Jednakże warto jest zapoznać się ze szczegółami dostępnymi na stronie internetowej uczelni, na którą aplikujemy, gdyż może się to delikatnie różnić między uczelniami. Uwaga, inaczej niż w Polsce, rok akademicki w Norwegii zaczyna się od połowy sierpnia.
Egzaminy – czy trzeba zdawać egzaminy, aby dostać się na uczelnię w Norwegii?
Otóż nie – uczelnie norweskie bardzo rzadko decydują się na tą formę rekrutacji i naboru. To, co najczęściej jest praktykowane w Norwegii to konkursy świadectw. Jak zatem przygotować się do tego, aby mieć szansę dostać się na norweską uczelnię wyższą. Jeśli mamy plany aby studiować w Norwegii, bo dobrze byłoby abyśmy wcześniej sprawdzili przedmioty brane pod uwagę na danym kierunku. Im wyższe oceny zaprezentujemy na naszym świadectwie, tym większe szanse mamy na dostanie się na wymarzoną uczelnię.

Język wykładowy na uczelniach wyższych w Norwegii
Językiem wykładowym jest język norweski oraz język angielski. Aby mieć możliwość studiowania po angielsku, należy albo przedstawić świadectwo dojrzałości z rozszerzonym językiem angielskim, bądź też przedstawić certyfikat TOEFL lub IELTS.
Studia licencjackie prowadzone są przeważnie w języku norweskim, choć różni się to w zależności od uczelni. Aby móc sprostać wymaganiom studiowania po norwesku, niezbędne jest udokumentowanie naszej znajomości języka norweskiego. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze – zaliczyć rok przygotowawczy z obowiązkowym kursem j. norweskiego – tzw. preparatory year. Kształcenie takie oferuje m.in. Uniwersytet na zachodzie Norwegii w Stavanger – https://www.uis.no/studies/norwegian-language-and-culture-programme/. Kolejną możliwością jest np. ukończenie kursu językowego w stolicy Norwegii – Oslo w Międzynarodowej Szkole Letniej zakończonego zdaniem egzaminu na poziomie III. Jeśli natomiast uczymy się języka norweskiego w Polsce, to możemy od razu przystąpić do najszybszej drogi jaką jest przystąpienie do egzaminu Bergenstest. Egzamin ten organizowany jest kilka razy w ciągu roku na terenie największych miast Norwegii, np. Oslo czy Stavanger. Przykładem może być zdanie egzaminu na Uniwersytecie Ludowym w Oslo bądź też w Centrum Językowym Johannes Læringssenter w Stavanger.
Studia II stopnia są w Norwegii najczęściej z wykładowym angielskim. Ich listę możemy znaleźć na stronie Studia w Norwegii.
To, o czym musimy bezustannie pamiętać to to, że język angielski jest tuż za językiem norweskim, językiem którym posługujemy się w Norwegii. Zatem jeśli mamy zamiar studiować w Norwegii, to zainwestujmy także w znajomość języka angielskiego. Znajomość zarówno norweskiego, jak i angielskiego da nam pełny wachlarz możliwości do rozwijania swojej ścieżki kariery zarówno naukowej, jak i zawodowej.