Oszczędzanie prądu przez Norwegów
Jeszcze kilka lat temu nikt z Norwegów nie zastanawiałby się nad kwestią oszczędzania prądu. Dlaczego? Dla tych, którzy mieszkają w kraju fiordów już jakiś dłuższy czas, odpowiedź jest prosta – bo zawsze był tani... Ani Norwedzy ani obcokrajowcy mieszkający w Norwegii, nie myśleli zbytnio o rachunkach za prąd. W porównaniu do zarobków były, mówiąc krótko, sensowne i do zaakceptowania. Aż tu nagle poszybowały w górę jak wojskowy myśliwiec wielozadaniowy… I co się stało? Norwegowie dostali szoku! Jak to możliwe? Prąd, taki drogi, dlaczego? Jak teraz będziemy funkcjonować w kraju, w którym praktycznie wszystko jest na prąd? Kto nam pomoże i w jaki sposób? Oszczędzanie prądu w Norwegii – czy to w ogóle jest możliwe? Temat cen prądu w Norwegii nie schodzi ostatnimi czasy z top 10 najczęściej poruszanych zagadnień w kraju Wikingów. Jaką pomoc podejmują zatem władze?
Uczenie świadomości oszczędzania energii elektrycznej
Władze postawiły bowiem na uruchomieniu szeroko pojętej kampanii informacyjnej dotyczącej oszczędzania prądu. W jaki sposób? Telewizja i radio uruchomiły szereg programów, spotów reklamowych, jak również wywiadów z osobami z branży, które uczą, instruują i doradzają jak nauczyć się oszczędzać zużycie prądu. Do tego dołączyły też prasa, czy też różnego rodzaju biuletyny informacyjne. Spotkamy w nich bardzo często różnego rodzaju „wskazówki” do tego jak być lepszym w oszczędzaniu energii elektrycznej. Ale to nie koniec! Nawet w szkołach temat ten zaczął być atrakcyjnym warsztatem kształtowania świadomości młodych ludzi w tej kwestii. Co zatem pojawia się w tych tzw. „dobrych radach”, które mogą pomóc w odnalezieniu się w nowym warunkach i zaoszczędzeniu sporej sumy pieniędzy?
Sprawdź swój rachunek za prąd
Najprościej mówiąc zacznijmy od siebie! W jaki sposób? Weź swoją fakturę za prąd i przeanalizuj za co faktycznie płacisz i ile. To co jest najistotniejsze, to sprawdzenie co rzeczywiście zużywa najwięcej energii elektrycznej. Kampanie informacyjne podpowiadają, iż do rzeczy, które zużywają najwięcej prądu zalicza się: ogrzewanie domu i wody, ładowanie samochodów elektrycznych, kuchenka do gotowania, lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa, pralka oraz suszarka do ubrań.
Monitoruj kiedy prąd jest najtańszy
Nie odkryjemy niczego innowacyjnego mówiąc, iż oszczędność energii idzie w parze z oszczędnością pieniędzy. My Polacy, jesteśmy do tego przyzwyczajeni od dawna. Rodzice wpajali nam od dziecka, że trzeba oszczędzać… i tyle… Ale w Norwegii było zdecydowanie inaczej! Zapalone światła w całym domu wewnątrz i na zewnątrz były na porządku dziennym. Jest ciemno, zapalamy światło i nie myślimy co dalej! Tak wspominają Norwedzy w rozmowach na ten temat. Ale teraz wszystko się zmieniło i trzeba nauczyć się funkcjonować w nowych, zupełnie innych warunkach. Jak to zrobić? Wielu dostawców prądu oferuje różnego rodzaju aplikacje, które pozwalają śledzić na bieżąco ceny prądu. Można szybko z nich wywnioskować, iż ceny energii elektrycznej różnią się w zależności od pory dnia. Od 22:00 do 7:00 występuje zazwyczaj mniejsze zużycie energii elektrycznej, co skutkuje niższą ceną prądu. W godzinach między 12:00 a 15:00 prąd jest także zazwyczaj nieco tańszy. Najtańsze ceny energii elektrycznej zaobserwujemy zwykle w porze nocnej między godz. 3:00 a 4:00. Potem natomiast ponownie się wznoszą. Co zatem z tym zrobić? Przyzwyczaić się do tego, że nastawienie pralki czy zmywarki trzeba mądrze zaplanować w czasie kiedy prąd jest najtańszy. Dobra organizacja - to jest możliwe! - podkreślają w spotach informacyjnych.
Obniż temperaturę w pomieszczeniach o 1 lub 2 stopnie
Zalecana temperatura pokojowa waha się między 19 a 22 stopnie. Jeśli zatem obniżysz temperaturę w pomieszczeniach o 1 czy 2 stopnie, zaoszczędzisz nawet 5% kosztów ogrzewania. Niewielu z nas wie bowiem, iż temperatura wyższa niż wyżej wymieniona prowadzi do zmniejszenia zdolności koncentracji i pamięci. Zatem niższa temperatura pozwala nie tylko zredukować koszty za energię, ale wpłynie korzystnie na lepsze samopoczucie. Co można zrobić więcej? Zmniejsz ciepło w pokojach i pomieszczeniach, z których nie korzystasz zbyt często do minimum. To także przyczyni się w dużej mierze do redukcji kosztów za prąd.
Sprawdź szczelność okien i drzwi
Okazuje się, iż oszczędzanie prądu może być kosztowne, zwłaszcza gdy okna i drzwi są nieszczelne. Jak temu przeciwdziałać? Jeśli nie mamy możliwości wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne, zastosujmy taśmy uszczelniające. To bardzo rozsądny sposób na ograniczenie przeciągów oraz strat ciepła w naszych domach.
Grzejniki panelowe, kaloryfery – jakie warto mieć?
Patrząc w perspektywie opłat za energię elektryczną, warto pokusić się o zakup nowoczesnych, energooszczędnych grzejników panelowych z programatorem. Ich dużą zaletą jest to, iż mogą one automatycznie zmieniać temperaturę pomiędzy dniem a nocą. Możesz zatem rozważyć obniżenie temperatury w nocy o około 5 stopni, co z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii, a co za tym idzie niższych opłat za prąd. Dodatkowo nowoczesne grzejniki mają lepsze termostaty niż stare. Jeśli natomiast nie chcesz inwestować w nowy grzejnik, możesz zakupić programator, który włączysz bezpośrednio do gniazdka i ustawisz czas jego włączania się i wyłączania. To z pewnością dobra i rozsądna alternatywa.
Kominek, pompa ciepła – jak najbardziej!
Posiadasz w swoim domu kominek, nie zawahaj się go użyć! Ceny drewna są zdecydowanie niższe od obecnych cen prądu w Norwegii. Z małą uwagą, jeśli przygotowałeś się do tego już latem i zakupiłeś go w dużo niższej cenie niż obecnie.
A co z pompami ciepła? Jeśli tylko masz taką możliwość i posiadasz pompę ciepła, śmiało możesz jej używać. Jest kilkukrotnie wydajniejsza od tradycyjnego grzejnika panelowego.
Wymień żarówki na energooszczędne
Oszczędzanie, oszczędzanie, oszczędzanie! Każdy rozsądny krok jest istotny! Zatem nie czekaj i wymień stare, zużywające dużo energii, żarówki na energooszczędne żarówki LED, które mają dużo dłuższą żywotność. Rozważ ponadto fakt, czy jesteś w stanie zmniejszyć moc w watach? Może nie w każdym pomieszczeniu bardzo jasne światło jest potrzebne…? Dobrym rozwiązaniem mogą stać się także przełączniki ściemniające. Dzięki nim oszczędzisz energię elektryczną poprzez regulowanie mocy światła. To bardzo prosty, a co najważniejsze, skuteczny sposób na zahamowanie odchudzenia portfela w ciągu roku.
Dywany i chodniki a oszczędzanie prądu
Czy posiadanie luźno ułożonych dywanów czy małych chodników może przyczynić się do ciepła w pomieszczeniach? Okazuje się, że tak! Oprócz tego, że czynią nasze domostwa bardziej przytulnymi, to ogrzewają nasze stopy i posiadają pewne działanie izolujące. Zatem nie zawahaj się ich użyć!
Pranie i suszenie ubrań
Zastanów się jak często nastawiasz pralkę i czy jest ona rzeczywiście pełna… Wielu Norwegów przyznaje się do tego, że nastawia pralkę bez zastanowienia, wrzucając do niej zaledwie zestaw odzieży sportowej po wizycie w siłowni. Zatem szanowni mieszkańcy Północy, trochę rozwagi! Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa i wymaga samodyscypliny, ale nie jest niemożliwa - podkreślają kampanie reklamowe. Włącz pralkę tylko wtedy, kiedy jest naprawdę pełna, a nie np. w piątek, bo to wtedy masz w zwyczaju robić. Od teraz trzeba nauczyć się być elastycznym! A jak przedstawia się sprawa z suszeniem ubrań? Przez długie lata Norwegowie cieszyli się z cudu wynalazku „bębnowej suszarki do ubrań”. Cieszyli do momentu drastycznych podwyżek za prąd. Cieszyli do momentu drastycznych podwyżek za prąd. Teraz chwilę przed jej włączeniem może warto zastanowić się, czy nie lepiej powiedzieć „przepraszam” swojej starej poczciwej, rozkładanej suszarce do ubrań… A co z temperaturą prania? Niewielu z nas wie, iż nie wszystkie ubrania potrzebują prania w temperaturze 60 stopni. Wiele ubrań jest rzeczywiście czystych już w 30. Zatem spróbujmy swoich sił w tej kwestii także.
Napełnij całkowicie zmywarkę do naczyń
Oszczędzajmy gdzie tylko się da! - powtarzają nam w kraju fiordów. Dotyczy to także ekonomicznego użycia zmywarek do naczyń. Nastawiamy je nie tylko w czasie, gdzie cena za kilowat jest najniższa danego dnia, ale pamiętajmy także by nie nastawiać jej, gdy mieści zaledwie parę brudnych naczyń. Ponadto zwracajmy uwagę na to, czy ma program ECO… No tak, ale program ECO trwa ponad 3 godziny - mówią, nastawiamy na szybki program, to zaoszczędzimy prąd. Błąd! - wypowiadają się specjaliści. Mimo, że program ECO trwa dłużej, to w rzeczywistości zużywa mniej energii i wody!
Sprawdź temperaturę w zbiorniku ciepłej wody
Woda znajdująca się w bojlerze powinna mieć temperaturę około 75 stopni. Zapewnia to brak rozwoju bakterii. Sprawdź zatem temperaturę na swoim zbiorniku, być może jest ona niepotrzebnie wysoka.
Bierz krótsze prysznice
Któż z nas nie kocha długich, rozkosznych pryszniców… Jednak, gdy cena energii elektrycznej uplasowała się na tak wysokim poziomie, może warto tą rozkosz zamienić na coś innego? Jeśli skrócimy prysznic z 15 do 5 minut, to zmniejszymy zużycie energii elektrycznej o ok. 700 kWh rocznie. Wielu Norwegów zaczęło mówić do swoich dzieci w ten oto sposób – śpiewasz dwie piosenki pod prysznicem, koniec śpiewania, to koniec kąpieli! Hmm… może się udać?! Kolejnym trikiem może być obniżenie temperatury wody lub też wyłączanie jej podczas namydlania się. Wszystko to, to kwestia przyzwyczajenia…
Kąpiel w wannie od święta
Oszczędzanie prądu w Norwegii dotyczy także kąpieli w wannie, mówią doradcy. Masz w domu wannę – świetnie! - Gratuluję, ale może porzuć ją na razie, przynajmniej do momentu, gdy ceny prądu wrócą do „normalnego, akceptowalnego” poziomu. Pełna kąpiel w średniej wielkości wannie odpowiada około 10/15 minutom pod prysznicem. Zatem kalkulacja jest prosta… Kąpiel w wannie, owszem, ale od święta.
Wentylator w kuchni i łazience
Niby nic, a jednak… Nie pozostawiaj wentylatora w kuchni lub łazience pracującego dłużej niż to konieczne! Pozostawianie ich włączonych na dłużej powoduje wysysanie ciepłego powietrza z pomieszczeń. A co za tym idzie grzejniki panelowe czy też pompy ciepła będą musiały pracować ciężej, aby utrzymać ciepło. Dodatkowo zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z wentylatorów, gdy na zewnątrz temperatura jest stosunkowo niska.
Wietrzenie domu przez 3-4 minuty maksimum
Nie rzadkim widokiem w Norwegii są pootwierane okna przez długie godziny w porze zimowej. To najszybszy sposób do nadmiernego wychłodzenia mieszkań i domów. Specjaliści zachęcają do szybkiego wietrzenia, zamiast otwierania godzinami okien. Mówią krótko – otwórzcie wszystkie okna i wietrzcie przez 3-4 minuty. W ten sposób nie wychładzacie ścian, sufitów i podłóg!
Wyłącz urządzenia z trybu czuwania
Grosz do grosza…, powtarzały nasze polskie babcie. A tu proszę, nagle w bogatej Norwegii, mówią nam o oszczędzaniu dosłownie w każdym obszarze… Jak zaoszczędzić energię w ten sposób? Zachęcają do wyłączenia wszystkich urządzeń działających w trybie czuwania. Oblicza się, iż w ciągu roku, to oszczędności kilku ładnych setek koron.
Temperatura lodówki a oszczędzanie prądu
Nie jest tajemnicą, że lodówka pobiera dużo prądu. Kupujesz lodówkę i ustawiasz temperaturę, hmm… na jaką? - zastanawiasz się. Najlepszymi i najbardziej ekonomicznymi wskaźnikami są: lodówka powinna mieć 5 stopni, zaś zamrażarka -18 stopni. Pamiętajmy, iż każdy dodatkowy stopień zwiększa zużycie energii o około 6% w przypadku zamrażarki i aż 10% w przypadku lodówki. Zatem nie czekajmy dłużej i sprawdźmy parametry w naszych lodówkach. Innym, istotnym środkiem zapewniającym to, że lodówka nie zużywa zbyt dużo energii, jest nie umieszczanie jej w sąsiedztwie źródeł ciepła tj. np. grzejniki.
Kuchenka mikrofalowa – ogranicz ją maksymalnie
Czy wiesz, że regularne, codzienne stosowanie kuchenki mikrofalowej może być dla Ciebie katastrofą finansową? Często zużywa ona o 60 – 70 % więcej energii niż np. płyta indukcyjna.
Inteligentny dom – to się opłaca
Pomyśl o zużyciu energii już na etapie inwestowania w sprzęt AGD. Wybieraj zawsze ten, który zużywa najmniej energii oraz posiada inteligentne funkcje jej oszczędzania. Nie zapominaj, iż takie urządzenia jak lodówka, zamrażarka, pralka czy zmywarka, to sprzęty, które używasz codziennie i które zużywają mnóstwo energii. Norwegia uważana jest wśród swoich rodaków za kraj, w którym można pozwolić sobie na większość nowinek technologicznych. Kampanie informujące o obniżaniu kosztów zużycia energii elektrycznej, zachęcają mieszkańców kraju do tworzenia swoich domów i mieszkań bardziej inteligentniejszymi. Informują tym samym o profitach nowoczesnych rozwiązań inteligentnego domu, które pozwolą zaoszczędzić prąd i pieniądze.
Oszczędzanie prądu w Norwegii – tak, to możliwe!
Podsumowując wszystkie za i przeciw, możemy śmiało stwierdzić, iż jest to możliwe. I choć oszczędzanie to z pewnością jedna ze słabszych cech Norwegów, to bieżąca sytuacja zmusiła mieszkańców fiordów do bardziej ekonomicznego podejścia do sprawy oszczędzania prądu w Norwegii. Dla tych, którzy przed długie lata nawet przez chwilę nie zastanawiali się ile kW zużywają na miesiąc, obecna sytuacja była dla nich nie lada wyzwaniem. Wciąż słyszy się „ale dostałem rachunek za prąd…”. Ale gdy przysłuchamy się baczniej rozmowie, to jakże daleko niektórym do kwestii oszczędzania... No cóż - nauka bywa długa, czasem bolesna, a czasem kosztowna, a nawet bardzo kosztowna. Dla wszystkich tych, którzy choć w umiarkowanym stopniu postanowili dotrzymać kroku „mądremu oszczędzaniu energii elektrycznej” serdecznie gratuluję. Oby było nas jak najwięcej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogli spożytkować w inny, o wiele przyjemniejszy sposób. Powodzenia 🙂