Lotniska w Norwegii

norweskie lotniska

Ile ich jest?

Choć Norwegia to państwo, w którym znajduje się ponad 100 rozlokowanych w całym kraju lotnisk, to jednak tych zatwierdzonych, z licencją, certyfikacją i dopuszczeniem technicznym jest około 50-ciu (dane z luftfartstilsynet z dnia 27/05/2022). Cały ich wykaz znajdziemy na stronie Norweskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego - Luftfartstilsynet. Urząd ponosi główną odpowiedzialność i nadzór na norweskim lotnictwem, zarówno cywilnym, jak również wojskowym.

Patrząc na to, iż Norwegia to niespełna 5 milionowy kraj, to liczba lotnisk może wydawać się pokaźna porównując ją np. z Polską. Jednakże nas Polaków interesują w większości te lotniska w Norwegii, z których dostaniemy się do naszego kraju, czyli Polski.

Najważniejsze lotniska w Norwegii

Najważniejsze porty lotnicze w kraju fiordów rozlokowane są w największych miastach, tj. Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim czy Tromsø. Dużo mniejsze znaczenie mają także inne lotniska usytuowane na terenie kraju tj. np. w Haugesund. Pamiętajmy o tym, iż Norwegia jest krajem, w którym wiele lotnisk obsługuje jedynie lokalne połączenia wyłącznie na terenie Norwegii i na próżno szukać w nich połączeń międzynarodowych.

Lotniska w Oslo

Myśląc o lotnisku w Oslo wydaje nam się na pierwszy rzut oka, iż będzie ono usytuowane właśnie na terenie stolicy. Nic bardziej mylnego… Oslo posiada dwa lotniska, jednakże żadne z nich nie znajduje się w obrębie miasta. Gdzie zatem zostały rozlokowane?

Oslo – Gardermoen

Pierwsze z nich, określane jako największe w Norwegii oddalone jest 48 kilometrów na północny-wschód  od Oslo. Port lotniczy Oslo – Gardermoen jest najruchliwszym lotniskiem w Norwegii obsługującym rocznie ok. 25 mln pasażerów. Zostało rozbudowane i przekształcone z lotniska wojskowego z czasów II wojny światowej oraz oddane do użytku w 1998 roku.

Oslo – Gardermoen jest międzynarodowym lotniskiem położonym w miejscowości Gardermoen w gminie Ullensaker. Znajdziemy w nim wiele połączeń krajowych, jak również mnóstwo kierunków do Europy, Azji czy też Ameryki.

Lista polskich miast, do których dostaniemy się z ww. lotniska dynamicznie się zmienia. Jednakże głównymi miastami będą Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań, Lublin, Szczecin czy Wrocław.

Przewoźnicy współpracujący z lotniskiem, dzięki którym dostaniemy się do Polski to: LOT, Norwegian, Wizzair czy Ryanair.

Dane lotniska w Gardermoen:

Adres lotniska: Edvard Munchs veg, 2061 Gardermoen,
WWW: https://www.gardermoen.no/ , https://avinor.no/flyplass/oslo/
Kod IATA: OSL

Gardermoen Airport - checkin panorama
Ssu, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Oslo Sandefjord – Torp

Drugim lotniskiem przynależącym do Oslo jest port lotniczy Sandefjord – Torp. To także międzynarodowe lotnisko oddalone 120 km na południe od Oslo. Obsługuje znacznie mniej połączeń niż Gardermoen, jednakże posiada wiele połączeń z Polską dzięki współpracy z Wizzair oraz Ryanair.

Dane lotniska w Sandefjord:

Adres lotniska: Torpveien 130, 3241 Sandefjord,
WWW: https://www.torp.no/
Kod IATA: TRF


Lotnisko w Bergen

Port lotniczy Bergen - Flesland to drugi z największych portów lotniczych znajdujący się w zachodniej Norwegii. Położony 19 km na południe od Bergen, miasta znanego z siedmiu gór, które je otaczają. Jego istnienie zawdzięcza Norwegia funduszom z NATO, które pozwoliły w 1955 roku otworzyć lotnisko służące potrzebom zarówno cywilnym, jak i wojskowym. Lotnisko w Bergen oferuje pasażerom zarówno połączenia krajowe, jak również międzynarodowe.

Przewoźnikami, dzięki którym dostaniemy się z Polski do Norwegii są: Norwegian oraz Wizzair.

Dane lotniska w Bergen:

Adres lotniska: Flyplassvegen 555, 5258 Bergen,
WWW: https://avinor.no/en/airport/bergen-airport/
Kod IATA: BGO

New Bergen Airport Flesland with old terminal in the background
Varde / Avinor, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lotnisko w Stavanger

Lotniska w Norwegii jak już wspomniałam rozlokowane są w największych miastach Norwegii. Kolejnym z nich będzie lotnisko położone w południowo – zachodniej Norwegii – Stavanger. Stavanger, a raczej Sola, bo to właśnie tutaj, niespełna 11 km na południowy zachód od Stavanger mieści się międzynarodowy port lotniczy w okręgu Rogaland, gminie Sola. Jest to trzecie co do wielkości lotnisko w Norwegii, otwarte w 1937 roku.

Chcąc dostać się do Polski, mamy do wyboru takich przewoźników jak: Norwegian, Wizzair, czy SAS.

Dane lotniska w Stavanger:

Adres lotniska: Flyplassvegen 230, 4055 Sola,
WWW: https://avinor.no/en/airport/stavanger-airport/
Kod IATA: SVG


Lotnisko w Trondheim

Lotnisko w Trondheim zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości lotnisk w Norwegii. Port lotniczy Trondheim – Værnes to międzynarodowy port położony w Stjørdal, oddalony 35 kilometrów na wschód od Trondheim.

Port Trondheim – Værnes współpracuje z ponad dziesięcioma przewoźnikami, a dwóch z nich zabierze nas także do Polski. Są nimi: Norwegian oraz Wizzair.

Dane lotniska w Trondheim:

Adres lotniska: 7500 Stjørdal,
WWW: https://avinor.no/en/airport/trondheim-airport/
Kod IATA: TRD


Lotnisko w Tromsø

Port lotniczy Tromsø to piąte najbardziej ruchliwe lotnisko w Norwegii otworzone w 1964 roku. Położone w Langnes, 3 km na zachód od Tromsø, w okręgu Tromso og Finnmark. Lotnisko usytuowane jest na zachodnim brzegu wyspy Tromsøya.

Przewoźnikiem, który zabierze pasażerów do Polski jest Wizzair.

Dane lotniska w Tromsø:

Adres lotniska: Flyplassvegen 31, 9016 Tromsø,
WWW: https://avinor.no/en/airport/tromso-airport/
Kod IATA: TOS


Norwegian Air International, Boeing 737-8 MAX, EI-FYA
Edward Russell, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Przewoźnicy – kogo wybierają Polacy?

Wielu Polaków podróżujących do Norwegii wybiera tanie linie lotnicze, tj. węgierski Wizzair czy też irlandzki Ryanair, które oferują bilety lotnicze w zdecydowanie niższych cenach niż polski LOT czy norweski Norwegian. Wybór przewoźnika świadczącego usługi lotnicze jest jednak możliwy w momencie, gdy mamy do wyboru kilku przewoźników w danym porcie lotniczym.

Lotniska w Norwegii rozmieszczone są w największych skupiskach miejskich kraju, dzięki czemu dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. Norwedzy uwielbiają podróżować. Weekendowy wypad do Londynu, Krakowa czy Budapesztu stały się dla nich normalnością. Dlatego wciąż dążą do tego, by większa ilość mniejszych, norweskich miast oferowała także międzynarodowe połączenia lotnicze. Trzymamy zatem kciuki aby się plany powiodły. Do zobaczenia na norweskich lotniskach.

Zdjęcie główne: Rainer Prang z Pixabay