Czy studia w Norwegii są płatne?

czy studia w norwegii sa platne

Czy studia w Norwegii są płatne? Studia w jednym z najdroższych krajów świata są bezpłatne. Mówimy tutaj oczywiście o uczelniach państwowych. Niewielkimi kosztami, z jakimi musimy się liczyć, są opłaty semestralne. Czym one są i jakie dają korzyści? Otóż opłaty semestralne – tzw. semester fee są składkami na stowarzyszenie studentów. Jednakże opłacanie ich daje wiele wymiernych profitów takich jak np. tańsze bilety komunikacyjne czy też zniżki na wejściówki do różnego rodzaju obiektów kulturalnych. Norwegia proponuje ponadto kształcenie na płatnych uczelniach prywatnych rozmieszczonych także na terenie całego kraju.

Koszty utrzymania – czyli kogo stać na studia w Norwegii?

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czy studia w Norwegii są płatne. Teraz zadajmy pytanie – czy możemy sobie na to pozwolić? Wydawałoby się, że jeden z najdroższych krajów świata zarezerwowany jest jedynie dla najbogatszej młodzieży i dorosłych. Ale czy na pewno? Zacznijmy od tego, iż Norwegia jest krajem, w której osoby studiujące pracują. Tak pracują i uczą się jednocześnie. Jak to możliwe? Norwegia bowiem oferuje szereg prac doraźnych na ułamkowe części etatów. Co za tym idzie student, który zaledwie kilka godzin dziennie ma zajęcia, pozostałą część czasu zagospodarowuje pracą. Okazuje się, że można podzielić jedno z drugim właśnie w kraju fiordów. Poza tym, gdy Norwedzy słysząc od obcokrajowców, że „w naszym kraju student zajmuje się tylko nauką, a nie pracą”, robią wielkie oczy. Jeszcze większe zdziwienie powoduje u nich to, gdy dowiadują się, że studenci i ich studia finansowane są przez rodziców.

Studia w wieku 30, 40 lat

W Norwegii jest całkowicie inaczej niż w innych krajach. Niech nie zdziwi nas fakt, gdy na uczelni norweskiej zobaczymy nie tylko młodzież zaraz po szkole średniej, ale także osoby starsze w wieku 30 czy 40 lat. Skąd takie zjawisko? Stąd, że wielu Norwegów zaczyna studiować wtedy, kiedy sami realnie dochodzą do wniosku – tak studia są mi potrzebne. Wielu z nich będąc już w dorosłym wieku zdaje sobie sprawę z tego, że studia to wyższe zarobki, możliwość podnoszenia kwalifikacji itp. Jak zatem można studiować w Norwegii aby nie obciążać zbytnio budżetu rodziców czy też zadłużając się? Odpowiedź jest prosta, znając j. angielski i j. norweski bez problemu znajdziemy pracę, która pozwoli nam utrzymać się w Norwegii, a może starczy jeszcze by coś odłożyć? Ciekawy artykuł opisujący koszty życia w Norwegii umieścił na swojej stronie Uniwersytet w Bergen.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak znaleźć i wynająć mieszkanie – poradnik Nowy w Norwegii w przejrzysty i klarowny sposób przedstawi Ci jakie kroki musisz podjąć.

kredyt studencki

Kredyt studencki w Norwegii

Kredyt studencki w Norwegii – czy to w ogóle możliwe i kto ewentualnie może z niego skorzystać? Oczywiście że tak, bo kogo jeśli Norwegię na to nie stać. Tutaj mało kto nie korzysta z tej formy pomocy. Uczelnie norweskie oferują powszechnie możliwość wzięcia kredytu studenckiego bądź zasiłku. Ta forma pomocy finansowej pochodzi z państwowego funduszu pożyczkowego – tzw. Lånekasse. To, o czym z pewnością należy nadmienić to to, iż studentowi może zostać zrefundowana wartość kredytu aż do 40%. Jaki musi spełnić wymóg? Zaliczyć wszystkie egzaminy w terminie oraz udowodnić, iż mieszka z dala od rodziców. Refundacja może być jednakże zmniejszona w momencie, gdy dochód studenta przekracza pewien ustalony próg dochodowy, jeśli zarobki z dodatkowej pracy studenta będą dość wysokie.

Stypendium

Stypendium jest bardzo kuszącym kąskiem dla każdego studenta w Norwegii, zwłaszcza tego zagranicznego, gdyż jest to bezzwrotny zastrzyk pieniężny. Kto i za co go może otrzymać. Sprawa wygląda bardzo podobnie jak w Polsce. Dobre wyniki w nauce, są wynagradzane w postaci stypendiów. Dodatkowo, co jest nowością, której nie ma w Polsce jest to, że jeśli wychowujesz dziecko, to możesz także otrzymać stypendium na wychowanie dziecka. Dawkę informacji prezentuje nam po raz kolejny poradnik Nowy w Norwegii.