Autoryzacja posiadanego zawodu

Norwegia otwiera wiele możliwości dla osób pragnących podjąć pracę na jej terytorium. Stawia jednak pewne wymagania. Wśród nich znajduje się grupa zawodów, które wymagają autoryzacji. W Norwegii zawody można podzielić na dwie grupy:

  1. Zawody regulowane, które wymagają zdobycia autoryzacji (profesjonsgodkjenning). Należą do ich takie zawody jak: lekarz, farmaceuta, pielęgniarka, nauczyciel, księgowy, adwokat, instalator czy elektryk.
  2. Zawody nieregulowane, które nie wymagają zdobycia autoryzacji
Lekarz w Norwegii

Jeśli nasz zawód nie widnieje się na liście regulowanych przez prawo norweskie zawodów, wówczas potwierdzenie wykształcenia nie jest konieczne. Jednakże warto zainteresować się uznaniem wykształcenia z Polski, gdyż bardzo często wiąże się to z wyższymi zarobkami u norweskiego pracodawcy. Instytucją, która zajmuje się w Norwegii uznaniem wykształcenia z innego kraju niż Norwegia jest NOKUT. Do NOKUT należy wystąpić, aby otrzymać tzw. generall godkjenning. Instytucja porównuje uzyskane przez nas wyższe wykształcenie poza granicami Norwegii z norweskim systemem edukacyjnym. W toku jej prac sprawdzany jest status uczelni, program, poziom wykształcenia oraz długość studiów. Cała procedura jest bezpłatna.

Dokumenty wymagane przez NOKUT:

  1. Dokumenty Potwierdzające tożsamość (kopia strony z paszportu lub dowodu osobistego ze zdjęciem i danymi osobowymi)
  2. Dyplom ze studiów wyższych w j. polskim oraz kopia tłumaczenia tego dokumentu na j. norweski lub angielski
  3. Dokumenty potwierdzające zmianę nazwiska (akt małżeństw, rozwodu) w języku polskim wraz z kopią tłumaczenia tego dokumentu na j. norweski lub angielski
  4. Suplement do dyplomu w j. polskim (ewentualnie kopia indeksu lub karty przebiegu studiów) oraz kopia tłumaczenia tego dokumentu na j. norweski lub j. angielski
  5. Świadectwo dojrzałości w j.polskim

(potrzebne są kopie wszystkich wyżej wymienionych dokumentów)

Przydatne linki

AUTORYZACJA DOKUMENTÓW i ZAWODÓW

Wyższe wykształcenie:
NOKUT

Personel medyczny:
Helseditektoratet

Branża elektryczna:
Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB)

Zawody pedagogiczne:
Utdanningsdirektoratet